Godox AD600PRO vs AD600BM

A fent említett 2 vaku összehasonlítása következik, számomra pár fontosabb szempont alapján, objektíven :)

Elsősorban szerintem a lényegi különbségek lista szerűen felsorolva a 2 vaku között : 

  • Akkumulátor kapacitás
  • TTL képesség
  • Beállító izzó
  • Villanócső forma
  • Kelvin kilengés
  • Bekapcsoló gomb helye
  • Teljesítmény lépésköz 

Akkumulátor kapacitás:

2600mAh a PRO esetében ami ~250 teljes 1/1 villanásra elegendő

8700mAh a BM esetében ami ~500 teljes 1/1 villanásra elegendő

Valóságban mindkettő vaku kültéren és beltéren egyaránt bőven kiszolgál 1-2 órás fotózást gyakori exponálással. A BM előnyére szóljon,hogy ha el is felejti feltölteni az ember nagyon nagy valószínűséggel egy normális pár órás fotózást merültebb állapotban is végig lehet vele csinálni. A PRO mellett pedig szóljon,hogy az akkumulátor feltöltési ideje sokkal gyorsabb. Még megfigyelés,hogy a 38w beállító izzót maximumon járatva azért jóval csökken az akkumulátor teljesítménye. 

Bekapcsoló gomb a PRO esetén átkerült az aljára a vakunak, ami szerintem így jobbna elérhető főleg ha magasan van elhelyezve esetleg boomon a vaku, illetve nem kell keresgetni mert szép nagy dedikált nyomógombot kapott. A BM esetén ez a többi gomb között van és nincs rajta textúra,hogy gyorsabban megtalálja az ember így kicsit nehezebb eltalálni. De lényegében ezeket a gombokat a vakuk oldalán nem sokat fogja használni ha ember mert a godox távvezérlőről nagyrészt minden funkció elérhető.
Egyedül a beállító izzó teljesítmény szabályzását nem bírjuk előcsalni a távvezérlővel itt csak amin beállítottuk azt az értéket tudjuk ki vagy be kapcsolni a modellizó kapcsoló gombbal.

PRO esetében nem védőkupakot kapunk a vakuhoz, hanem egy beépített reflektort amire helyezhető a védő kupak. Beállító izzós képek 100% fényerőn ( azért sárga mert 5500K-re fixáltam a fényképezőt az összes teszt kép alatt) Jobbról a beépített reflektor balról a gyári bowens, a fényfoltokra kitérek a következő bekezdésben ez a ledes izzó sajátossága a villanási képen szép az eloszlás mindkettő esetében.

Beállító izzó a PRO esetében már egy beltérben jól használható 38 wattos LED izzót kapunk ( kültéren nagyon kevés ez is ), míg a régi BM esetében nagyobb fényformálóval beltéren is elég halovány volt a teljesítménye az izzónak (10watt ) . Viszont mindkettő esetén kicsit problémás ,hogy a led dióda sajátossága és alakja miatt a kilépő fény előre felé terjed nagyrészt így egy régi halogén izzós beállító izzó esetén ugyanaz lett a villanócső fénye is mint a beálltó izzóval vetített fény, itt a ledes esetben lehetnek eltérések, a fentebbi képeknél a felső részen a 2 fényfoltosabb rész pl ilyen.
Videózásra még így is a PRO megkötésekkel használható csak mivel 20% teljesítmény felett bekapcsol az aktív hűtés ventillátorok formájában ami hangrögzítés szempontjából zavarhat. A BM esetén nincs ilyen probléma a beállító led fénye túl kevés. Itt is egy kép róla maximum led fényerőn:

BM Max beállító izzó beállítással

Villanócső alakja a BM esetében spirális a PRO esetében a megszokott kör alak. Mindkettő üveg védőbúrában lakik és cserélhetőek , illetve a gémes fej kiegészítővel áthelyezhetőek a fejbe külön. Fényformálókba helyezve a fény alakja és eloszlása egyforma volt, pedig itt vártam volna valami eltérést.

TTL van a PRO esetén a BM azért BM mert az M betű manuált jelent így ebben csak HSS van és rendes villanás manuálisan beállítható, strobe villanási forma mindkettőnél van. Akinek szüksége van a TTL villanásra annak a PRO a jobb választás mindenképpen.

Teljesítmény lépésköz a BM esetében 0.3 EV a legkissebb lépésköz a PRO esetén Firmware frissítés után elérhető lett a 0.1 ev lépésköz, nem kizárt,hogy ezt a BM is megkapja később. Ezeket a beállított teljesítményeket mindkettő vaku elég jól tartja nincs kilengés.

Elérkeztünk oda ahol a PRO csúnyán elveri a BM testvérés a Kelvin fokhoz , ugye ezek "olcsó" vakuknak számítanak egy nagyobb márkához viszonyítva, a nagyobb márkák annyival tudnak lényegesen többet,hogy ott nincs -+100k eltérés sem a minimum és a maximum teljesítményű villanás között illetve a HSS módra váltásnál sem megengedett ez a kitérés. Itt a PRO rendelkezik egy külön kelvin előtérbe helyező móddal ahol lassabb lesz a feltöltés de +-100k között marad az eltérés HSS mód illetve sima mód max és mimunum teljesítmény között. BM esetén azért +-300K eltérés is jelentkezhet , ez pl tárgyfotósoknál kritikus lehet, de portrénál is megviccelheti az embert. Beszúrok ide külön 2 képet ez a BM 1/4 teljesítményen sima villanás 1/160 és 1/2000 HSS módban a fényerő közel azért azonos mert rekeszeléssel utána állítottam f16 illetve f4 ,de érzékelhető a színő eltérése. 

A PRO esetében pedig alig  észlelhető -+50-100K .

Mindkettő esetén kapható hozzá Boom fej , itt is a PRO mellett szól,hogy a hozzá való boom fej jobb árban kapható mint a régebbi BM-hez való :) Ez a boom fej például szeles időben nagy segítséget nyújthat illetve ha boom állványra rakjuk akkor nem lesz fejnehéz a boom kar vége így kevesebb ellensúlyt kell használnunk, illetve a vakufejet magát is súlyként alacsonyabbra tudjuk helyezni.

Google photos galéria itt nyílik itt vannak exiff adatok is